Skip to main content

optymalne-reklama.jpg

radykalna zmiana w stanowisku ZUS: oskładkowanie diet zleceniobiorców

Szanowni Państwo,

Z uwagą śledzimy praktykę ZUS w/s oskładkowania wynagrodzeń i innych świadczeń otrzymywanych przez pracowników i zleceniobiorców oraz pracowników tymczasowych kierowanych za granicę.

Kancelaria Brighton&Wood (www.brightonwood.com) przekazała nam najnowsze stanowisko ZUS w tej sprawie. 

Dotyczy ono decyzji wydawanych w zakresie ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia zleceniobiorców świadczących usługi opiekuńcze na terenie Niemiec.

Jeszcze do niedawna stanowisko ZUS było takie, że jeśli z umowy zlecenia wynika, że zleceniobiorca oprócz wynagrodzenia otrzymuje tzw. diety delegacyjne, to diety te nie stanowią podstawy wymiaru składek. Korzystają bowiem ze zwolnienia składkowego dotyczącego należności z tytułu podróży służbowych.

W ostatnim czasie, stanowisko ZUS uległo zasadniczej zmianie. Zakład Ubezpieczeń Społecznych twierdzi, że w takim przypadku, wyłączenie z podstawy wymiaru składek wskazane w § 2 ust. 1 pkt 15 rozporządzenia nie ma zastosowania i należy odprowadzać składki przynajmniej od kwoty przeciętnego wynagrodzenia, które wynosi aktualnie 3.959,00 PLN.

„Oznacza to, że wiele dotychczasowych modeli optymalizacyjnych polegających na obniżaniu podstawy wymiaru składek poniżej tego progu jest zagrożonych. Dotyczy to wszystkich branż oraz części modeli optymalizacyjnych. Szczególnie bolesna jest zmiana stanowiska ZUS dla firm z branż niskopłacowych: m.in. dla branży opieki domowej, logistyki. Do dyspozycji przedsiębiorców pozostają sprawdzone modele delegowania zleceniobiorców rekomendowane przez nas od 2010 r. Fundamentalną rzeczą pozostaje dokumentacja. Musi być ona niezawodna. Na dokumentację dla zleceniobiorców składają się umowy, regulaminy oraz liczne oświadczenia i uzgodnienia dodatkowe. Dają one gwarancję, że ZUS nie dokona niespodziewanego przypisu składek.” – Powiedział dla Portalu delegowanie.pl Tomasz Major, Partner Zarządzający w Kancelarii Brighton&Wood. Kancelaria Brighton&Wood (www.brightonwood.com) od ponad 15 lat skutecznie obsługuje polskie firmy delegujące pracowników, pracowników tymczasowych i zleceniobiorców za granicę. Brighton&Wood przygotowuje dla firm kompleksową dokumentację dla pracowników, pracowników tymczasowych i zleceniobiorców delegowanych za granicę.

 


Wyczerpujące komentarze do przepisów o delegowaniu pracowników: www.delegowanie.pl/komentarze

Ponad 2100 stron rzetelnych, dogłębnych opracowań, przykładów z praktyki i orzecznictwa. Całość podzielona na siedem tomów. „To prawdziwa ‘Biblia Delegowania’, obowiązkowa lektura dla każdego, kto zajmuje się transgranicznym zatrudnieniem.”- Portal Delegowanie.pl; „Po raz pierwszy pojawia się na rynku wydawniczym kompletne i wyczerpujące opracowanie dla firm delegujących pracowników za granicę.” - dr Joanna Bzdok Instytut Zatrudnienia Transgranicznego; „Nikt nie zna się lepiej, niż Major, na delegowaniu pracowników w Unii Europejskiej”
Tygodnik „Wirtschaftswoche”.

 

Publikacje książkowe i ebooki n/t delegowania za granicę pracowników, pracowników tymczasowych i zleceniobiorców: www.delegowanie.pl

Wyczerpujące analizy podatkowe, ubezpieczeniowe i prawne na wszystkie tematy nurtujące firmy delegujące.

 

Miesięcznik delegowanie: www.delegowanie.pl/miesiecznik_delegowanie

Co miesiąc wszechstronne opracowania, analizy praktyków, najnowsze orzecznictwo na kluczowe tematy relewantne dla firm kierujących za granicę pracowników, pracowników tymczasowych i zleceniobiorców.

 

Kancelaria Brighton&Wood: www.BrightonWood.com

 

W każdy czwartek od godziny 10.00 odbywają się spotkania online poświęcone delegowaniu pracowników za granicę (http://optymalnezatrudnienie.pl/online).

Spotkania są bezpłatne dla wszystkich Członków IPP.

Oto programy najbliższych spotkań: http://optymalnezatrudnienie.pl/online

Bądź na bieżąco. Korzystaj ze sprawdzonej i praktycznej wiedzy n/t delegowania. Bądź członkiem elity firm delegujących. Współtwórz środowisko firm delegujących. Zmieniaj rzeczywistość i realia delegowania w Europie. Przystąp do IPP: http://optymalnezatrudnienie.pl/standard 

Jeżeli nie chcesz czekać na seminarium online i chcesz już teraz wysłuchać wykładu oraz otrzymać obszerne materiały (opinia, publikacja itp.) na ten temat, to skorzystaj z dostępu do Bazy Wiedzy: www.delegowanie.pl/wiedza

Skorzystaj z profesjonalnego wsparcia doświadczonych prawników z Kancelarii Brighton&Wood: www.brightonwood.com. Pierwszeństwo w korzystaniu ze wsparcia Brighton&Wood przysługuje Członkom IPP (http://optymalnezatrudnienie.pl/standard) oraz firmom korzystającym z usług portalu www.Delegowanie.pl.

Potrzebujesz skutecznej dokumentacji? Prowadzisz firmę delegującą i masz kontrolę w kraju lub za granicą? Masz problemy z uzyskaniem A1? ZUS chce wycofać wydane Ci wcześniej formularze A1? ZUS chce dokonać przypisu składek w twojej firmie? Chcesz sprawdzić, czy prawidłowo delegujesz i czy prawidłowo naliczasz pensje, składki i inne należności publicznoprawne? – zgłoś się po profesjonale wsparcie do Kancelarii Brighton&Wood: www.BrightonWood.com

Życzysz sobie indywidualnej konsultacji z Tomaszem Majorem? – zaznacz tę opcję zgłaszając się po konsultację w Kancelarii Brighton&Wood: www.BrightonWood.com.

PROFESJONALNI DORADCY PRAWNI, PODATKOWI, UBEZPIECZENIOWI, KSIĘGOWI, PŁACOWI

w zakresie delegowania pracowników

WEWNĘTRZNE I ZAMKNIĘTE SZKOLENIA W FIRMACH

n/t delegowania pracowników

ZASTĘPSTWO PROCESOWE (M.IN. SPRAWY PRZECIWKO ZUS, WŁADZOM SKARBOWYM, PIP, SPRAWY PRACOWNICZE) REPREZENTOWANIE W POSTĘPOWANIACH KONTROLNYCH W KRAJU I ZA GRANICĄ

w zakresie delegowania pracowników

SZKOLENIA BHP

dla firm delegujących pracowników za granicę

ROZLICZANIE PŁAC (KSIĘGOWOŚĆ PŁAC)

pracowników delegowanych

SPECJALISTYCZNE TŁUMACZENIA

na potrzeby postępowań kontrolnych, procesowych, negocjacji handlowych

KONSULTACJE TELEFONICZNE

w zakresie delegowania pracowników