Skip to main content

optymalne-reklama.jpg

Sąd Najwyższy: ZUS ma obowiązek oskładkować diety zleceniobiorców delegowanych za granicę!!!

Szanowni Państwo!

Na ostatnim szkoleniu informowaliśmy o najnowszym niekorzystnym dla firm orzecznictwie sądów polskich.

W swych wydanych niedawno orzeczeniach Sąd Najwyższy stwierdził jednoznacznie:

„Wydanie przez ZUS poświadczeń na formularzach A1 wyklucza uznanie, że zleceniobiorca we wskazanych w nich okresach przebywał w podróżach służbowych.”

W wielu orzeczeniach Sąd Najwyższy stwierdza drastycznie:

„Niedopuszczalne jest wypłacanie wynagrodzenia w formie diet. Stanowi to niedozwolone obejście prawa.”

ZUS w swej praktyce kontrolnej zaczął stosować to orzecznictwo.

„Dla firm delegujących zleceniobiorców w modelu podwójnych zleceń z dietami (powszechne zjawisko w branżach niskokosztowych, np. w branży opieki) oznacza to do końca roku potężne ryzyko przypisu składki zdrowotnej od kwoty niemalże 4.000,00 PLN/os./mies. za ostatnie 5 lat.

Po 1.1.2016 ryzyko zwiększy się prawie czterokrotnie. Zgodnie z nowymi przepisami, które wejdą w życie 1 stycznia 2016 r., nastąpi, w przypadku braku zmiany modelu delegowania, tzw. rewers zbiegu i ZUS  będzie miał obowiązek pobrać pełne składki na ubezpieczenia społeczne i na ubezpieczenie zdrowotne od kwoty minimalnej podstawy wymiaru, która w przyszłym roku przekroczy 4.000,00 PLN/os./mies.

Dla firmy, która deleguje przez cały rok np. 100 opiekunek – zleceniobiorców w dotychczasowym modelu, oznaczało to będzie przypis składek w wysokości ponad 2 mln. złotych za każdy rok działalności, nie licząc odsetek za zwłokę i nie licząc karnej opłaty dodatkowej, która grozi przedsiębiorcy.

W obecnej chwili, bardziej niż dotychczas, konieczne jest sporządzanie prawidłowych umów, regulaminów, oświadczeń i należyte dokumentowanie nie tylko delegowania, ale także działalności krajowej i faktycznej pracy w kilku krajach. Firmy, które podołają tym wyzwaniom dokumentacyjnym, będą mogły jeszcze przez wiele lat spokojnie delegować zleceniobiorców za granicę. Zmiany, które wejdą w życie już niebawem (1.1.2016) nie zlikwidują delegowania zleceniobiorców. Firmy, które dokonają modyfikacji dokumentacji i trybów delegowania będą mogły korzystać z korzyści wynikających z kierowania za granicę osób zatrudnianych w ramach umów zlecenia.”

– skomentował dla portalu Delegowanie.pl Tomasz Major - Partner Zarządzający w Kancelarii Brighton&Wood (www.BrightonWood.com).

Zapraszamy serdecznie na najbliższe spotkanie poświęcone delegowaniu. Odbędzie się ono w drugim tygodniu stycznia 2016 roku. Program i formularz zgłoszeniowy pojawi się na stroniewww.delegowanie.pl na miesiąc przed seminarium.
 
Wiedza n/t delegowania:   www.delegowanie.pl
Bądź na bieżąco:  www.RynekDelegowania.pl
Organizacja pracodawców delegujących:   www.ipp.org.pl
 
Umów się na konsultację indywidualną (formularz szybkiego kontaktu z Kancelarią Brighton&Wood): www.BrightonWood.com
Nowy Świat Delegowania: http://delegowanie.pl/PrezentacjaBW/
 

W każdy czwartek od godziny 10.00 odbywają się spotkania online poświęcone delegowaniu pracowników za granicę (http://optymalnezatrudnienie.pl/online).

Spotkania są bezpłatne dla wszystkich Członków IPP.

Oto programy najbliższych spotkań: http://optymalnezatrudnienie.pl/online

Bądź na bieżąco. Korzystaj ze sprawdzonej i praktycznej wiedzy n/t delegowania. Bądź członkiem elity firm delegujących. Współtwórz środowisko firm delegujących. Zmieniaj rzeczywistość i realia delegowania w Europie. Przystąp do IPP: http://optymalnezatrudnienie.pl/standard 

Jeżeli nie chcesz czekać na seminarium online i chcesz już teraz wysłuchać wykładu oraz otrzymać obszerne materiały (opinia, publikacja itp.) na ten temat, to skorzystaj z dostępu do Bazy Wiedzy: www.delegowanie.pl/wiedza

Skorzystaj z profesjonalnego wsparcia doświadczonych prawników z Kancelarii Brighton&Wood: www.brightonwood.com. Pierwszeństwo w korzystaniu ze wsparcia Brighton&Wood przysługuje Członkom IPP (http://optymalnezatrudnienie.pl/standard) oraz firmom korzystającym z usług portalu www.Delegowanie.pl.

Potrzebujesz skutecznej dokumentacji? Prowadzisz firmę delegującą i masz kontrolę w kraju lub za granicą? Masz problemy z uzyskaniem A1? ZUS chce wycofać wydane Ci wcześniej formularze A1? ZUS chce dokonać przypisu składek w twojej firmie? Chcesz sprawdzić, czy prawidłowo delegujesz i czy prawidłowo naliczasz pensje, składki i inne należności publicznoprawne? – zgłoś się po profesjonale wsparcie do Kancelarii Brighton&Wood: www.BrightonWood.com

Życzysz sobie indywidualnej konsultacji z Tomaszem Majorem? – zaznacz tę opcję zgłaszając się po konsultację w Kancelarii Brighton&Wood: www.BrightonWood.com.

PROFESJONALNI DORADCY PRAWNI, PODATKOWI, UBEZPIECZENIOWI, KSIĘGOWI, PŁACOWI

w zakresie delegowania pracowników

WEWNĘTRZNE I ZAMKNIĘTE SZKOLENIA W FIRMACH

n/t delegowania pracowników

ZASTĘPSTWO PROCESOWE (M.IN. SPRAWY PRZECIWKO ZUS, WŁADZOM SKARBOWYM, PIP, SPRAWY PRACOWNICZE) REPREZENTOWANIE W POSTĘPOWANIACH KONTROLNYCH W KRAJU I ZA GRANICĄ

w zakresie delegowania pracowników

SZKOLENIA BHP

dla firm delegujących pracowników za granicę

ROZLICZANIE PŁAC (KSIĘGOWOŚĆ PŁAC)

pracowników delegowanych

SPECJALISTYCZNE TŁUMACZENIA

na potrzeby postępowań kontrolnych, procesowych, negocjacji handlowych

KONSULTACJE TELEFONICZNE

w zakresie delegowania pracowników