Przypominamy wszystkim polskim firmom delegującym opiekunów do Niemiec o konieczności dokumentowania każdego dnia początku, końca i przerw w pracy, a także liczby godzin pracy. Dokumentacja ta powinna być zgodna z dokumentacją kadrową prowadzoną przez firmę (umowy z opiekunami i inne dokumenty wymagane przez niemieckie przepisy), oraz z dokumentacją płacową (paski wypłat, rozliczenie składek i zaliczek na podatek od wynagrodzeń itp.).
W ostatnim czasie wiele polskich firm delegujących opiekunów do Niemiec konfrontowanych jest z drobiazgowymi kontrolami prowadzonymi przez urząd celny (ZOLL).
Weryfikowane są umowy z rodzinami, umowy z pośrednikami, a także umowy pośredników z rodzinami. Ponadto prześwietlana jest dokumentacja płacowa sporządzana przez polskie firmy.
Za uchybienia w zakresie w/w dokumentacji grożą polskim przedsiębiorcom kary do 500.000,00 EURO oraz przepadek dochodów z działalności związanej z delegowaniem za poprzednie lata działalności, a niemieckim pośrednikom tylko sankcje za współpracę z nierzetelnymi polskimi formami do 30.000,00 EURO.
W przypadku rozpoczęcia kontroli rekomendujemy:
- przekazywanie niemieckim funkcjonariuszom dokumentacji sprawdzonej pod kątem legalności działania,
- nieprzekazywanie informacji, które mogłyby szkodzić polskiemu przedsiębiorcy, a których przekazania niemiecki urząd nie ma prawa wymagać.
Tak jak pisaliśmy kilka tygodni temu, niemiecki urząd celny nie akceptuje systemu składki skumulowanej stosowanej jeszcze przez niektóre polskie firmy.
Kancelaria Brighton&Wood wspiera polskich przedsiębiorców działających w Niemczech w branży opieki w postępowaniach kontrolnych prowadzonych przez niemieckie urzędy.
Kancelaria Brighton&Wood oraz ELYSIUM – Kadry i płace dla firm delegujących stworzyły dla firm delegujących opiekunów do Niemiec unikalny system wsparcia prawnego, podatkowego oraz w zakresie A1/ZUS. Wsparcie obejmuje m.in.:
- Konsultacje na temat prawidłowego i zyskownego delegowania opiekunów do Niemiec
- Modelowa Dokumentacja Brighton&Wood dla opiekunów delegowanych do Niemiec
- Modelowa Dokumentacja Płacowa ELYSIUM
- Audyt Brighton&Wood w zakresie prawidłowości i optymalizacji delegowania opiekunów do Niemiec
- Certyfikacja w zakresie zgodności z normą CBE-2021 [Cross-Border Employment] Pflege/Opieka
- Stała obsługa prawna Brighton&Wood dla firm delegujących opiekunów do Niemiec
- Obsługa kadrowo-płacowa ELYSIUM w zakresie delegowania opiekunów do Niemiec
- System naliczania płac ELYSIUM dedykowany dla firm delegujących opiekunów do Niemiec
- Konsultacje kadrowe Brighton&Wood dla firm delegujących opiekunów do Niemiec
- Konsultacje Płacowe ELYSIUM dla firm delegujących opiekunów do Niemiec
- Optymalizacja w zakresie kosztów delegowania opiekunów do Niemiec
- Obsługa w zakresie uzyskiwania formularzy A1 dla opiekunów kierowanych do Niemiec
- Obsługa w postępowaniach kontrolnych w kraju (ZUS, PIP, administracja podatkowa etc.)
- Obsługa w postępowaniach kontrolnych w Niemczech
- Opiniowanie dokumentów i korespondencji od niemieckich instytucji
- Przygotowywanie dokumentów kadrowo-płacowych – polskich i niemieckich w postępowaniach kontrolnych w Polsce i w Niemczech
- Obsługa Płacowa ELYSIUM w trakcie postępowań kontrolnych w kraju i w Niemczech
Kontakt: http://delegowanie.pl/obsluga-firm-delegujacych
Tomasz Major – Partner Zarządzający w Brighton&Wood to „protoplasta” i „guru” branży, twórca pierwszych, legalnie działających, aktualnie największych i najlepiej zarabiających firm kierujących opiekunki do Niemiec. Kierowana przez Tomasza Majora Kancelaria Brighton&Wood obsługuje aktualnie kilkadziesiąt firm świadczących usługi opieki domowej w Niemczech i kilkanaście firm pośredniczących w pozyskiwaniu kontraktów (rodzin) w Niemczech. „Nikt nie zna się lepiej, niż Major na delegowaniu pracowników w Unii Europejskiej” – pisał w 2011 roku opiniotwórczy niemiecki tygodnik „Wirtschaftswoche”. Tomasz Major uczestniczy w wielu spotkaniach i panelach dyskusyjnych z udziałem autorów niemieckich przepisów. Wraz z grupą wybitnych prawników niemieckich stworzył, jako jedyny polskojęzyczny prawnik, nieformalny panel dyskusyjny mający na celu wywieranie wpływu na prawodawstwo w Niemczech i w Europie dotyczące transgranicznego zatrudnienia opiekunów. W panelu uczestniczą przedstawiciele niemieckiego biznesu, funkcjonariusze państwowi oraz szefowie działów prawnych wiodących organizacji niemieckiego biznesu. W branży Tomasz Major słynie nie tylko ze skutecznej obsługi firm, ale także z przepełnionych szczerością i realizmem ocen rynku. To on po raz pierwszy odważył się spojrzeć branży w oczy i wykrzyczał głośne wśród firm i opiekunek „Siedem Grzechów Głównych delegowania opiekunek do Niemiec”.
Kontakt: www.BrightonWood.com