Opiekunki nie wierzą w ZUS

W 2020 roku poziom płac opiekunek delegowanych ponownie poszybuje w górę. Szacuje się, że wzrost realnych wynagrodzeń netto przekroczy 15%. Opiekunki delegowane do Niemiec oczekują od agencji opieki coraz wyższych wynagrodzeń netto.

Z badań prowadzonych od wielu lat przez Izbę Pracodawców Polskich - na podstawie ankiet wypełnianych przez osoby delegowane - wynika jednoznacznie, że w drugiej dekadzie XXI wieku nastąpiła zmiana percepcji stosunków zatrudnienia przez samych zatrudnionych. Jeszcze na przełomie XX i XXI wieku kwestie zabezpieczenia społecznego i pewność trwałości stosunku pracy grały ogromną, jeśli nie decydującą rolę wśród zatrudnionych. Dzisiaj podstawowym kryterium, którym kierują się pracownicy przy wyborze pracodawcy, jest wysokość poborów netto.

Pracownicy delegowani zrozumieli, że system zabezpieczenia społecznego w Polsce jest oparty o błędne założenia, a organ rentowy (ZUS) księguje fikcyjne zapisy na kontach ubezpieczonych. Pracownicy wierzą, że jeszcze za ich życia zawodowego prawodawca zlikwiduje istniejący system zabezpieczenia społecznego i zastąpi go dyskutowanym coraz częściej na świecie Bezwarunkowym Dochodem Podstawowym lub innym powszechnym systemem zabezpieczenia społecznego.

Dlatego też obserwujemy w ostatnich latach eskalację oczekiwań netto opiekunek. 

W grudniu 2019 roku niemiecki rząd ograniczył możliwość uzyskania minimalnej emerytury niemieckiej. W przyszłości dopiero po opłaceniu składek przez 35 lat będzie można ubiegać się o takie świadczenie – pod warunkiem, że na starość będzie się mieszkało w Niemczech.

W ten sposób niemiecki rząd chce pozbawić polskie opiekunki i polskich pracowników delegowanych świadczeń emerytalnych.

Jedyny w pełni legalny system delegowania do Niemiec to system oparty o umowę zlecenia z polską agencją opieki. System taki zapewnia opiekunce wysokie wynagrodzenie netto, a firmie satysfakcjonujący poziom zysków przy zachowaniu legalności i delegowania w oparciu o formularze A1. 

Nie wszystkie agencje opieki działają prawidłowo i z korzyścią dla opiekunek.

Przypominamy, że system składki skumulowanej jest systemem nieuczciwym – niektóre firmy opiekuńcze obiecują opiekunkom, że będą odprowadzały składki „od przeciętnego”, podczas gdy czynią to, nie co miesiąc, ale raz na kilka lub raz na wiele miesięcy. Coraz częściej firmy odprowadzają składki w cyklach sześciomiesięcznych. Opiekunki wiedzą o tym i dlatego z nieufnością podchodzą do firm deklarujących odprowadzanie składek „od przeciętnego”.

W interesie branży jest zapewnianie opiekunkom wysokich wynagrodzeń netto.

Z badań prowadzonych od wielu lat przez Instytut Zatrudnienia Transgranicznego wynika, że opiekunki nie wierzą w system zabezpieczenia społecznego w Polsce i przeznaczają średnio ok. 180 euro miesięcznie na zabezpieczenie na starość swoje i swoich bliskich.

W interesie branży opieki jest uczciwe traktowanie opiekunek. Obiecywanie im wysokich składek jest nieetyczne i stanowi oszustwo. - Nie można opiekunkom obiecywać odprowadzania wysokich składek socjalnych, podczas gdy w rzeczywistości odprowadzane są one nie co miesiąc, ale raz na wiele miesięcy.

Takie działanie nie leży też w interesie firm delegujących – system składki skumulowanej jest nielegalny, jest drogi i jest przede wszystkim skomplikowany w bieżącej obsłudze płacowej.

System składki skumulowanej został wymyślony przez wielkie firmy opiekuńcze i jest lansowany przez kontrolowane przez nie organizacje agencji opieki i inne inicjatywy naukowo-biznesowe w celu zmniejszenia rentowności i atrakcyjności małych rodzinnych firm opiekuńczych. Od wielu lat trwa proces pełzającego przejmowania biznesu przez owe wielkie agencje opieki. 

Dla małych i średnich firm opiekuńczych (50-500 rodzin) Izba Pracodawców Polskich oraz Instytut Opieki (www.InstytutOpieki.eu) realizują program powrotu do legalnych i opłacalnych form delegowania za granicę. Tradycyjny system delegowania

  • jest legalny,
  • zapewnia opiekunom wysokie wynagrodzenia netto,
  • zapewnia agencjom opieki atrakcyjność na rynku niemieckim i zyskowność w Polsce,
  • utrzyma się po zmianach w prawie po 2020 roku,
  • zapewni agencji opieki w przyszłości uzyskiwanie formularzy A1 z art. 13
  • jest prosty i tani w obsłudze kadrowo-płacowej. 

Wszystkie firmy zainteresowane legalnym delegowaniem opiekunek do Niemiec od 2020 r. zapraszamy na Konferencje dla Praktyków. Odbędą się one w Gdańsku (Hotel Faro**** 24.03.2020 r. 10.00-13.00), w Warszawie (Hotel Holiday Inn Express Airport**** 25.03.2020 r. 10.00-13.00), w Krakowie (Hotel Conrad**** 26.03.2020 r. 10.00-13.00) i w Opolu (Hotel Mercure**** 27.03.2020 r. 10.00-13.00).

Dołącz do najlepiej poinformowanych i przyjdź na jedno ze spotkań. Program Konferencji znajduje się poniżej. Formularze zgłoszeniowe znajdują się tutaj: http://optymalnezatrudnienie.pl/seminaria

Seminarium dla Praktyków
Kraków | Warszawa | Gdańsk | Opole

O terminach seminarium dla Praktyków informujemy 4 tygodnie przed wydarzeniem

Seminaria Online
Delegowanie dla Praktyków w każdy wtorek od 10.00 - 12.00