
Zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wydanym jeszcze w 2022 r. ale nadal aktualnym, legalny pobyt w Polsce na podstawie tzw. specustawy, w tym również korzystanie w Polsce z ochrony czasowej, nie w każdym przypadku uprawnia obywatela Ukrainy do tego, aby delegować go na teren innych państw w celu wykonywania pracy.
Możliwość delegowania do innego państwa członkowskiego UE osoby przebywającej w Polsce legalnie na podstawie art. 2 ust. 1 ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa i zatrudnionej przez polskiego pracodawcę, zależy od tego, czy i na jakiej podstawie osoba ta będzie miała prawo pobytu na terytorium innego państwa (nie może się ona w tym zakresie powoływać na ochronę czasową na mocy decyzji Rady UE, ponieważ korzysta z tej ochrony w Polsce i z tym krajem są związane jej uprawnienia).
Oznacza to, że w pierwszej kolejności należy zweryfikować, czy obywatel Ukrainy ma tytuł pobytowy uprawniający do wykonywania pracy w innym kraju.
W szczególności należy zwrócić uwagę, że nie uległo zmianie stanowisko Ambasady Niemiec, która nadal wymaga uzyskania tzw. wizy Vander Elst.
Na marginesie dodajmy, że wnioski składane przez osoby zatrudnione w branży opieki nad osobami starszymi są zwykle załatwiane odmownie.
Jeśli chodzi o pozostałe kraje, to chcąc delegować obywatela Ukrainy (ale również każdego innego obywatela kraju trzeciego) każdorazowo należy upewnić się, jaki tytuł pobytowy musi posiadać cudzoziemiec w kraju, w którym ma wykonywać pracę.
Potwierdził to niedawno Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w jednym ze swoich wyroków: „Wymóg dysponowania przez pracownika delegowanego zezwoleniem na pobyt wydanym przez przyjmujące państwo członkowskie nie jest sam w sobie sprzeczny z prawem Unii.”
Jeżeli macie Państwo więcej pytań n/t świadczenia usług opiekuńczych w Niemczech i delegowania opiekunów do Niemiec w sposób poprawny, legalny i jednocześnie zyskowny oraz skalowalny, zapraszamy na wewnętrzne szkolenie.
Poprowadzi je dla Państwa Tomasz Major, twórca Kancelarii Brighton&Wood i ELYSIUM. Tomasz Major od ponad 25 lat wspiera polskie firmy delegujące opiekunów do Niemiec; to od wielu lat strategiczny doradca pierwszych, legalnie działających, aktualnie największych i najlepiej zarabiających firm kierujących opiekunki do Niemiec. W ostatnich kilkunastu latach z jego pomocą, bazując na jego modelach delegowania, dokumentacji i strategiach kilku przedsiębiorców urosło od zera (start-up) do lidera rynku opieki domowej w Niemczech. Tomasz Major jest autorem ponad 300 publikacji książkowych i artykułów poświęconych opiece domowej w Europie. Jest też jedynym europejskim Global Speaker, prezentującym inwestorom z całego świata europejski rynek opieki domowej: Global Speakers Bureau: Motivational, Keynoteand Public Speakers.
Kancelaria Brighton&Wood i ELYSIUM obsługują na stałe najbardziej dynamicznie rozwijające się polskie agencje opieki; to elitarna grupa kilkudziesięciu firm świadczących usługi opieki domowej w Niemczech oraz kilkanaście wiodących firm pośredniczących w pozyskiwaniu kontraktów (rodzin) w Niemczech.
Kancelaria Brighton&Wood, ELYSIUM i Global Employment stworzyły dla firm delegujących opiekunów do Niemiec unikalny system kompleksowego wsparcia: www.Elysium-Europe.eu/opieka
Brighton&Wood | ELYSIUM:
- 25 lat skutecznej obsługi firm delegujących
- ponad 1000 firm delegujących konsultowanych i obsługiwanych na stałe w ostatnich 25 latach
- ponad 10.000 spraw sądowych z ZUS prowadzonych w ostatnich 25 latach przez prawników procesowych Brighton&Wood (adwokatów i radców prawnych)
- ponad 40.000 pracowników i zleceniobiorców delegowanych w każdym roku przez firmy konsultowane i obsługiwane przez Brighton&Wood | ELYSIUM
- w branży opieki domowej w Niemczech, na przestrzeni ostatnich 20 lat, wszyscy liderzy rynku byli i są obsługiwani na stałe przez Brighton&Wood
- kontakt: www.BrightonWood.com i www.Elysium-Europe.eu/opieka
W postępowaniach kontrolnych prowadzonych przez ZUS, w sporach z niemiecką administracją oraz z opiekunkami polskie agencje opieki reprezentowane są przez doświadczony zespół prawników Brighton&Wood wspierany przez wyspecjalizowany w postępowaniach kontrolnych i sądowych dział kadr i płac ELYSIUM. W przypadku wydania przez ZUS decyzji niesatysfakcjonującej płatnika, ale też w przypadku spraw sądowych wytoczonych przez opiekunki prawnicy procesowi (adwokaci i radcowie prawni), mający wieloletnie doświadczenie w sprawach kasacyjnych przeciwko ZUS przed Sądem Najwyższym prowadzą w imieniu polskiej agencji opieki całe postępowanie, mając na względzie w szczególności zagadnienia związane z odpowiedzialnością zarządu.
Kancelaria Brighton&Woodoraz ELYSIUM sporządzają dla firm delegujących opiekunki do Niemiec struktury w pełni legalne, zyskowne i bezpieczne dla właścicieli oraz osób pełniących kluczowe funkcje w spółkach delegujących. Dokumentacja przygotowywana przez Brighton&Wood oraz ELYSIUM zapewnia firmom opiekuńczym wysokie zyski oraz bezpieczeństwo prawne.
Do grona stałych klientów Brighton&Wood i ELYSIUM trafiają wyłącznie firmy rekomendowane przez Tomasza Majora.
Kontakt ws. wewnętrznego szkolenia z Tomaszem Majorem:
https://elysium-europe.eu/form
Wewnętrzne szkolenia odbywają się w biurach Brighton&Wood oraz ELYSIUM w:
Warszawie, Opolu, Krakowie, na Mazurskim Lotnisku Radzieje (summer office) oraz w zagranicznych biurach w Berlinie (D) i Nicei (F)
Biura | Brighton&Wood |European Employment Lawyers & Advisors (brightonwood.com)