Blog „Prawne, podatkowe i ubezpieczeniowe aspekty delegowania w Europie”

Blog Delegowanie.pl

Blog przygotowywany jest przez:

  • Brighton&Wood - European Employment Lawyers & Advisors | Warszawa – Kraków – Opole – Lotnisko Radzieje ICAO: EPRD – Bruksela | www.BrightonWood.com
  • ELYSIUM – Kadry i płace dla firm delegujących | Warszawa – Kraków – Opole | www.Elysium-Europe.eu
  • GlobalEmployment.eu – Cross-Border Employment in Europe - Berlin | www.GlobalEmployment.eu 

Konsultacje prawne i stała obsługa prawna dla firm delegujących: Obsługa firm delegujących | Delegowanie.pl

Konsultacje kadrowo-płacowe i stała obsługa kadrowo-płacowa dla firm delegujących: www.Elysium-Europe.eu

Publikacje dla firm delegujących: Książki n/t delegowania | Delegowanie.pl

Szkolenia online dla firm delegujących – w każdą środę: Seminaria Online | Delegowanie.pl

 

inwigilacja polskich agencji opieki przez niemieckich pośredników

Szanowni Państwo! Napływają do nas informacje, że kolejni niemieccy pośrednicy bombardują polskie firmy formularzami i nakazem poddania się „audytowi”. Audyt polega na ujawieniu niemieckiemu pośrednikowi całego modelu działania polskiej firmy oraz na przekazaniu całej dokumentacji. To pretekst do poznania modelu biznesowego polskiej firmy. - Za tymi żądaniami idzie wzrost prowizji niemieckich agentów. Niektórzy z nich korzystając z wzorów dokumentacji przekazanej przez polskie firmy zakładają własne firmy delegujące w Polsce. Przypominamy:

legalna praca ukraińskich opiekunek w Niemczech: system rejestracji już działa!

Szanowni Państwo! W dniu wczorajszym szef kancelarii Brighton&Wood otrzymał informację z Landesamt für Einwanderung (LEA) informacje n/t uproszczonego trybu legalizacji ukraińskich uchodźców w Niemczech. System właśnie został uruchomiony. Pozwala on na szybkie podjęcie legalnej pracy w branży opieki domowej przez obywateli Ukrainy. Informacje w dniu dzisiejszym zostały udostępnione firmom na stałe obsługiwanym przez Kancelarię Brighton&Wood oraz przez ELYSIUM. 

pułapki czyhające na polskie firmy delegujące personel do Belgii: seminarium online 15.03.2022

Przyporządkowanie do układów zbiorowych (np. UZP 124 versus UZP 111), dodatki żywieniowe, dodatki dojazdowe, diety belgijskie, rożne taryfy stawek minimalnych, dodatki za pracę zmianową, za pracę w godzinach nadliczbowych, skomplikowane rozliczanie nadgodzin, dokumentowanie czasu pracy i prawidłowe listy płac to tylko niektóre sfery, w których na polskich przedsiębiorców czyhają pułapki na rynku belgijskim. W ostatnich miesiącach nasiliły się kontrole belgijskiej inspekcji socjalnej w polskich firmach delegujących personel do Belgii.

Häusliche Betreuung: Legale Entsendemodelle versus illegale Beschäftigung: Konferenz in Krakau am 31. März 2022

Scheinselbständigkeit, Betreuerin in dem Franchise-System, „Minijobber“ und „Midijobber“ – mehr als 100 Tausend Osteuropäische Pflegekräfte werden im Rahmen von dubiosen „Einsatz- und Entsendmodellen“ beschäftigt. Die deutschen Vermittler und ihre osteuropäische Partner machen sich des Sozialversicherungsbetruges und der Lohnsteuerhinterziehung sowie der Schwarzbeschäftigung strafbar. Deutsche Vermittler in der Pflege organisieren auf massive Art und Weise die Einschleusung von Drittstaatsangehörigen.

Polski system tzw. składki skumulowanej – unikanie podatków i zaniżanie składek w Polsce, oszustwo na niekorzyść opiekunów

Do Kancelarii Brighton&Wood oraz do ELYSIUM – Kadry i Płace dla firm delegujących zgłasza się coraz więcej firm stosujących system tzw. składki skumulowanej. Narzekają one na spadającą rentowność delegowania, niemożność sprostania eskalującym żądaniom płacowym opiekunów i na frustrację partnerów niemieckich.

zmasowane kontrole w polskich firmach delegujących opiekunów do Niemiec w systemie niemieckiej składki

Trwają zmasowane kontrole w polskich firmach delegujących opiekunów do Niemiec w systemie niemieckiej składki. Niemieccy ubezpieczyciele zorientowali się, że polskie firmy odprowadzają składek w systemie MIDI-JOB i MINI-JOB oraz w innych formułach „uproszczonych” i naruszają w ten sposób zasady prawidłowego naliczania składek. Ten tzw. system niemiecki delegowania jest w ostatnich miesiącach kwestionowany przez niemieckiego fiskusa i służby kontrolne sprawdzające prawidłowość obliczania składek na ubezpieczenia socjalne.

Entsendung von ausländischen Betreuungskräften nach Deutschland

Konferenz in Krakau am 31. März 2022 Hotel Conrad***** Konferenz: 11.00-14.00 B2B Treffen - deutsche Vermittler und polnische Pflegeagenturen 14.00-16.00.

seminarium online: zmasowane kontrole krzyżowe prowadzone przez ZUS w polskich firmach delegujących personel do Belgii

ZUS prowadzi na zlecenie belgijskich instytucji zmasowane kontrole w polskich firmach delegujących zleceniobiorców i pracowników do Belgii. Celem kontroli jest wycofanie z mocą wsteczną wydanych wcześniej formularzy A1. Praktyka ta dotyczy:

Norma DIN SPEC 33454

Wszystkim firmom delegującym opiekunów do Niemiec przypominamy o wejściu w życie normy DIN SPEC 33454.  Kancelaria Brighton&Wood | European Employment Lawyers & Advisors - Warszawa | Kraków | Opole | Lotnisko Radzieje oraz GlobalEmployment | 24-Stunden-Pflege aus Osteuropa | Beratung für Pflegevermittler | Berlin świadczą nast. usługi:

badania wysokości marży netto w przeliczeniu na opiekunkę w agencjach delegujących opiekunów do Niemiec

Kilka dni temu prezentowaliśmy wyniki badań wynagrodzeń opiekunów kierowanych do Niemiec przez polskie firmy: Z badań przeprowadzonych przez

seminarium online: A1 dla Ukraińców, Rumunów, Bułgarów i Litwinów delegowanych przez polskie firmy do Belgii

ZUS zmienia pod wpływem orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej oraz pod wpływem nacisku władz belgijskich praktykę w zakresie poświadczania i anulowania A1 dla Ukraińców, Rumunów, Bułgarów i Litwinów delegowanych przez polskie firmy do Belgii. ZUS aktualnie prowadzi na zlecenie belgijskich instytucji zmasowane kontrole w polskich firmach delegujących zleceniobiorców i pracowników do Belgii. Celem kontroli jest wycofanie z mocą wsteczną wydanych wcześniej formularzy A1. Praktyka ta dotyczy:

seminarium online: zmasowane kontrole krzyżowe prowadzone przez ZUS w polskich firmach delegujacych personel do Belgii

ZUS prowadzi na zlecenie belgijskich instytucji zmasowane kontrole w polskich firmach delegujących zleceniobiorców i pracowników do Belgii. Celem kontroli jest wycofanie z mocą wsteczną wydanych wcześniej formularzy A1. Praktyka ta dotyczy:

łatwiej delegować ukraińskie opiekunki do Niemiec i innych krajów UE

Zgodnie z obowiązującymi w Unii Europejskiej zasady dotyczące koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, a więc m.in. te dotyczące wystawiania zaświadczeń A1 stosuje się do obywateli państw trzecich, którzy nie są jeszcze objęci uregulowań tych wyłącznie ze względu na przynależność państwową, a także członków ich rodzin i osób pozostałych przy życiu, pod warunkiem że zamieszkują legalnie na terytorium państwa członkowskiego i znajdują się w sytuacji, która pod każdym względem dotyczy więcej niż jednego państwa członkowskiego.

zapowiedź nowych przepisów w Niemczech dla branży opieki domowej

Niemiecka koalicja tworząca nowy rząd federalny zapowiedziała w ostatnich dniach listopada uchwalenie reformy systemu wsparcia dla rodzin korzystających z opieki i pomocy domowej. Planuje się wprowadzić dodatek finansowany z środków publicznych w postaci systemu bonów. Państwo chce pokryć 40 proc. kosztów, maksymalnie jednak 2.000,00 euro rocznie. Dopłaty mają być wypłacane od 2023 roku, początkowo dla rodzin z dziećmi, osób samotnie wychowujących dzieci oraz osób opiekujących się krewnymi w domu.

Nowy Polski Ład: niekorzystne opodatkowanie i oskładkowanie członków zarządów, udziałowców oraz fachowców wynagradzanych ponadprzeciętnie

Nowy Polski Ład wprowadził duże zmiany w zakresie opodatkowania i oskładkowania. Okazuje się, że jedną z grup podatników najbardziej poszkodowanych będą osoby pełniące w spółkach kluczowe funkcje (członkowie zarządów, kadra menadżerska) oraz fachowcy zatrudniani przez Państwa wynagradzani ponadprzeciętnie.

Nielegalne modele delegowania opiekunów do Niemiec - franczyza, samozatrudnienie, niemiecki ZUS, składka skumulowana

W związku z rozwojem branży opieki w Niemczech, nastąpił też wysyp różnych nielegalnych i przede wszystkim niekorzystanych dla opiekunów systemów delegowania/zatrudnienia w Niemczech:  I. Niemieckie modele zatrudnienia – unikanie podatków i zaniżanie składek w Niemczech Firmy delegujące opiekunów do Niemiec w tzw. systemie niemieckim otrzymały w ostatnich dniach nieprzyjemne wiadomości:

Nowy Ład, nowe zasady opodatkowania udziałowców, osób zarządzających oraz kadry kierowniczej firm delegujących. Spotkanie online 8 grudnia 2021 r.

08.12.2021 zapraszamy na Webinar e-szkolenie pod patronatem Delegowanie.pl Nowy Ład, nowe zasady opodatkowania udziałowców, osób zarządzających oraz kadry kierowniczej firm delegujących Spotkanie poprowadzą praktycy z Brighton&Wood European Employment Lawyers & Advisors oraz ELYSIUM. Nie czekaj i już dzisiaj zapisz się Czas spotkania do 2h, możliwość zadawania pytań !  

Niemiecki model franczyzowy dla polskich opiekunów - nielegalny i nieuczciwy wobec opiekunów

Firmy zatrudniające/organizujące zatrudnienie opiekunów w Niemczech w tzw. systemie franczyzowym działają na szkodę polskich opiekunów poprzez:

Nowy Ład, składka zdrowotna, ulgi podatkowe, podwyższona podstawa wymiaru składek i ich wpływ na koszty pozapłacowe delegowania personelu za granicę w 2022 r. Spotkanie online 1.12.2021

Już 01.12.2021 odbędzie się Webinar e-szkolenie pod patronatem Delegowanie.pl Nowy Ład, składka zdrowotna, ulgi podatkowe, podwyższona podstawa wymiaru składek i ich wpływ na koszty pozapłacowe delegowania personelu za granicę w 2022 r. Jak pogodzić eskalację żądań płacowych z realnymi możliwościami negocjowania stawek u kontrahentów zagranicznych? Spotkanie poprowadzą praktycy z Brighton&Wood European Employment Lawyers & Advisors oraz ELYSIUM.

Niemiecki model zatrudnienia polskich opiekunów - nielegalny, nierentowny i nieuczciwy wobec opiekunów

Niemiecki model zatrudnienia polskich opiekunów – nielegalny, nierentowny i nieuczciwy wobec opiekunów Firmy delegujące opiekunów do Niemiec w tzw. systemie niemieckim otrzymały w ostatnich dniach nieprzyjemne wiadomości: