Aktualności

Drastyczny wzrost wynagrodzeń opiekunek delegowanych do Niemiec: 1.800,00 euro netto staje się standardem

Z badań przeprowadzonych w czerwcu 2021 r. przez Oficjalna strona Sekcji Opieki przy IPP | InstytutOpieki.eu oraz przez Über uns | PflegeInstitut.eu wynika, że coraz więcej polskich firm opiekuńczych wynagradza opiekunki na poziomie 1.800,00 euro netto (za miesiąc wykonywania zadań na terenie Niemiec) i wyższym. Tendencja wzrostu wynagrodzeń będzie rosła w najbliższych miesiącach i latach. Niektóre polskie firmy oferują już pracę za ponad 2.000,00 euro netto.

Bundesarbeitsgericht urteilt zu osteuropäischen Betreuungskräften: "Auch Bereitschaftsdienstzeit ist mit dem vollen Mindestlohn zu vergüten"

Der Mindestlohn gelte auch für Bereitschaftszeiten, in denen die zumeist aus Osteuropa stammenden Frauen Betreuung auf Abruf leisteten. "Auch Bereitschaftsdienstzeit ist mit dem vollen Mindestlohn zu vergüten", sagte der Vorsitzende Richter Rüdiger Linck in der Verhandlung. Er machte deutlich, dass Bereitschaftsdienst auch darin bestehen könne, dass die Pflegehilfe im Haushalt der Senioren wohnen müsse "und grundsätzlich verpflichtet ist, zu allen Tag- und Nachtstunden bei Bedarf Arbeit zu leisten".

wyrok BAG w/s czasu pracy opiekunki delegowanej do Niemiec

Kilka dni temu niemiecki Wyższy Sąd Pracy (BAG) wydał wyrok w/s czasu pracy opiekunek delegowanych do Niemiec. Sąd orzekł, że do czasu pracy, za który przysługuje opiekunom Mindestlohn, należy także czas gotowości do pracy i oczekiwania na świadczenie pracy „Bereitschaftsdienst” oraz za pracę na żądanie „Arbeit auf Abruf”. 

Circulaire détachement: nowe wytyczne dla firm delegujących do Francji zostaną omówione na seminarium w Krakowie i w Opolu

W styczniu 2021 roku francuski minister pracy wydał okólnik dla inspekcji pracy w całym kraju. Wytyczne są zbiorem zasad dot. delegowania i wynagradzania pracowników delegowanych. Wytyczne są podstawą nakładania sankcji na polskie firmy i ich francuskich kontrahentów. Wskazują też na elementy, które w 2021 roku są przedmiotem skrupulatnych kontroli.

Kontrole inspektorów pracy w polskich firmach delegujących do Francji: Seminarium dla Praktyków

Od lutego 2021 trwają zmasowane kontrole w polskich firmach delegujących personel do Francji. Celem inspektorów jest stwierdzenie, że polska firma prowadzi na terenie Francji działalność o charakterze permanentnym z tym skutkiem, że delegowanie jest nielegalne. 

delegowanie ukraińskich opiekunów do Niemiec - bezpłatne spotkanie dla firm

W związku z falą kontroli prowadzonych przez Policję Federalną w firmach delegujących opiekunów do Niemiec, po najbliższym seminarium w Krakowie (10.06.2021, 11.00-14.00, Hotel Conrad****) i Opolu (9.06.2021, 11.00-14.00, Hotel DeSilva*****) odbędą się spotkania konsultacyjne przy kawie. Podczas tych narad omówiona zostanie praktyka kontrolna niemieckich urzędów, prawidłowa dokumentacja, prawidłowe modele delegowania opiekunów ukraińskich do Niemiec oraz strategie obrony i strategie współpracy z niemieckimi pośrednikami dotkniętymi kontrolami. 

Drakońskie kary za brak prawidłowej dokumentacji: Francja, Belgia, Niemcy; Seminarium dla Praktyków

Niemieckie przepisy przewidują karę w wysokości 500 tys. euro dla polskich pracodawców stosujących nieprawidłową dokumentację kadrowo-płacową. We Francji i w Belgii w takich przypadkach wszczynane są postępowania karne przeciwko pracownikom polskich firm odpowiedzialnym za delegowanie.  Nowe przepisy, które weszły w życie w lipcu 2020 r. przewidują nowa dokumentację dzienną, tygodniową i miesięczną.  Każdy kraj w inny sposób dokonał w tym zakresie implementacji dyrektywy europejskiej.

Delegowanie opiekunów polskich i ukraińskich do Niemiec: bezpłatne spotkanie dla firm w Krakowie i Opolu

Delegowanie opiekunów polskich i ukraińskich do Niemiec bezpłatne spotkanie dla firm w Krakowie (10.06.2021, 14.00, Hotel Conrad****) i Opolu (9.06.2021, 14.00, Hotel DeSilva*****) Po najbliższym seminarium w Krakowie (10.06.2021, 11.00-14.00, Hotel Conrad****) i Opolu (9.06.2021, 11.00-14.00, Hotel DeSilva*****) odbędą się spotkania konsultacyjne dla firm delegujących opiekunów do Niemiec („Przy dobrej kawie o opiece w Niemczech”). Podczas tych narad omówiona zostanie

Seminarium dla Praktyków w Krakowie i Opolu: Delegowanie do Niemiec, Belgii, Francji i do Niderlandów

W związku z poluzowaniem obostrzeń Kancelaria Brighton&Wood oraz ELYSIUM zapraszają na pierwsze w 2021 r. i ostatnie przed przerwą wakacyjną seminarium dla praktyków. Odbędzie się ono w Krakowie i w Opolu z zachowaniem najwyższego reżimu sanitarnego i przeprowadzone przez ekspertów Kancelarii Brighton&Wood i ELYSIUM, którzy zostali już zaszczepieni przeciwko COVID-19. Opole: 9.06.2021 Hotel DeSilva**** 11.00- 14.00 http://delegowanie.pl/rejestracja

Kontrole urzędu celnego w polskich firmach delegujących do Niemiec pod kątem nielegalnego użyczenia pracowników

W 2021 roku nasiliły się kontrole niemieckiego urzędu celnego w polskich firmach delegujących personel do Niemiec. Polskie firmy nie posiadające na terenie Niemiec zezwolenia na użyczanie pracowników oraz nie sporządzające właściwej dokumentacji konfrontowane są z zarzutem nielegalnego użyczenia pracowników pod przykrywką fikcyjnej umowy o podwykonawstwo, za co grożą surowe sankcje oraz konsekwencje podatkowe. W bezpłatnych publikacjach n/t delegowania pracowników do Niemiec temat ten został szczegółowo omówiony.